J-Link رو چطور نجات‌بدیم!

0
538
J-Link
J-Link

پروگرامر J-Link

J-Link یکی‌از بهترین پروگرامرهای موجود برای انواع میکروکنترلرهایARM است که توسط شرکت آلمانی Segger تولیدشده. اهمیت وجود یک پروگرامرخوب برکسی پوشیده‌نیست؛ پروگرامر یکی‌از کلیدی‌ترین ابزارهای اولیه برای شروع یک پروژه سخت‌افزاری است؛ اهمیت این موضوع چنان زیاده که قبلا دست به طراحی یک پروگرامر چندمنظوره(هم برای ARM و هم AVR) زدیم و تمام سورس‌های آن را به‌صورت رایگان در‌اختیارعموم قراردادیم.

پروگرامر یکی‌از کلیدی‌ترین ابزارهای اولیه برای شروع یک پروژه سخت‌افزاری است؛J-Link یکی‌از بهترین پروگرامرهای موجود برای انواع میکروکنترلرهایARM است که توسط شرکت آلمانی Segger تولیدشده.

پروگرامر J-Link تنها یک پروگرامر نیست و علاوه‌بر پروگرام‌کردن انواع میکروکنترلر ARM قادره خطایابی و دیباگ رو هم انجام‌بده. چیزی که پروگرامر J-Link رو منحصربه‌فرد کرده وجود نرم‌افزار قوی J-Flash هست که امکانات‌خوبی برای برنامه‌ریزی دراختیار قرارمیده.

حالا مشکل J-Link کجاست؟

 مشکل J-Link
مشکل J-Link

 

درواقع میشه گفت که خود J-Link مشکل‌خاصی نداره و اونچه قراره به‌عنوان مشکل بیان‌کنیم درواقع از مسلمانی ماست! همونطورکه قبلا گفتیم پروگرامر دیباگر J-Link یک سخت‌افزار و نرم‌افزار حرفه‌ای است که برای توسعه و ارتقاء انواع پروژه‌های الکترونیکی طراحی‌شده‌؛ درواقع امیدوارم انتظارنداشته‌باشید که این ابزار حرفه‌ای قیمتی چنین ناچیزی(حدود ۵۰هزارتومان سه‌ماه‌پیش و ۱۰۰هزارتومان جدید) داشته‌باشه‌!

ارزان ترین مدل J-Link قیمتی بالغ بر 300 یورو و مدل رایج در ایران حدود 800 یورو قیمت دارد.

 

خوب اما چطور می‌شود که جی لینک با این قیمت ناچیز در‌دسترس ما باشد‌؟ دقیقا به‌همان‌دلیلی که دی‌وی‌دی نصبی ویندوز ۵هزارتومان است! بله درواقع به‌جرات می‌توان گفت تمام J-Link‌های موجود در بازار ایران همگی فیک و تقلبی هستند‌؛ این تقلبی‌بودن باعث ایجاد خطا در نرم‌افزارهای مختلفی نظیر Keil یا خود نرم‌افزار Segger میشود که باعث بسته‌شدن نرم‌افزار یا حتی پریدن فریمور J-Link می‌شود!

تقلبی‌بودن J-Link باعث بسته‌شدن نرم‌افزار یا حتی پاک‌شدن فریمور J-Link خواهد شد.

 

پاک‌شدن فریمور‌؛ باعث می‌شود که J-Link در کامپیوتر شناسایی‌نشود‌؛ همین امر باعث میشود که برخی فکرکنند J-Link سوخته و اقدام‌به تهیه J-Link دیگری می‌کنند! درصورتیکه اینطورنیست و با برنامه‌ریزی مجدد میتوان از آن استفاده‌کرد.

دوستی رو میشناسم که ده عدد جی لینک خریده بود؛ چون نمیدونست مشکل تنها پاک‌شدن فریمور است

 

چطور مشکل J-Link رو حل‌کنم؟

مطمئن‌ترین راه برای رفع ایراد ذکر‌شده در بالا قطعا تهیه نسخه اصلی J-Link است یا استفاده‌از دیگر انواع پروگرامر نظیر Sis-Link که قبلا نحوه‌ی ساخت آن را آموزش داده‌ایم. اما اگر اصرا‌ردارید از J-Link تقلبی استفاده‌کنید شاید مطالعه ادامه این پست برای رفع مشکلات مربوط‌به پروگرارم J-Link کمک‌کند.

اولین چیزی که توسط فروشندگان توصیه میشود استفاده‌از نسخه‌های قدیمی J-Flash است، البته راهکاردرستی هم است، چراکه در نسخه‌های قدیمی هنوز شرکتSegger اهمیتی‌به نسخه‌های کپی‌شده نمیدهد و با آنها به‌خوبی کار میکند، منظور‌از نسخه‌های قدیمی یعنی نسخه ۴.۵ یا ۴.۴ نرم افزار J-Flash

خوب اگر شما تولیدکننده باشید و تنها قصد شما پروگرام‌کردن آی‌سی باشد که با نرم‌افزار J-Flash انجام میدهید این کار را، این راهکار مناسب شما است اما اگر یک توسعه‌دهنده هستند و قصددارید برنامه را دیباگ‌کنید، این راهکار مناسبی نیست چراکه شما مجبوربه استفاده‌از نسخه‌های قدیمی نرم‌افزار کامپایلر نطیر Keil می‌شوید که چندان‌خوشایند نیست.

راه دوم استفاده از سریال معتبر برای پروگرامر است.

چطور سریال معتبر پیدا کنیم؟

پیداکردن سریال‌معتبر
پیداکردن سریال‌معتبر

 

قبل‌از پرداختن به این موضوع بگذارید روشن‌کنیم که این تنها یک آموزش است و کمک‌خواهد‌کرد که شرکت‌ها و افراد از نحوه هک‌شدن دستگاه‌های مختلف آگاه‌شوند و سعی‌کنند که ایرادات امنیتی دیگر شرکت‌ها را تکرار نکنند تا محصولاتی مطمئن‌تر داشته‌باشند.

امیدوارم که این آموزش مورد سوء استفاده افراد سودجو قرار نگیرد.

اما چطور می‌توان یک سریال معتبر داشت؟ از انجایی‌که خط تولید سخت‌افزار از پروسه توسعه نرم‌افزار جداست‌، منطقی نیست که سریال هر دستگاه در نرم‌افزار درج‌شود تا صحت آن موردبررسی قرارگیرد‌؛ پس احتمالا باید الگوریتم اعتبارسنجی خاصی وجودداشته‌باشد که صحت سریال دستگاه را تایید‌کند. اینگونه روش‌ها اعتبارسنجی کاربرد فراوان دارد، به‌عنوان‌نمونه کدملی؛ هر کدملی حاوی اعتبار خودش است، به این‌معنی‌که شما با داشتن یک عدد میتونید متوجه‌بشید که اون عدد یک کدملی واقعی است یا یک عدد ساختگی است.

اگر یک هکر عادی باشید احتمالا اولین قدم شما بررسی و پیداکردن الگوریتم رمزگذاری و شناسایی صحت سریال دستگاه در DLLها و فایل‌های اجرایی آن میباشد، با پیداکردن این الگوریتم میتوانید سریال دلخواه خود را ایجادکنید. اما همیشه راه ساده‌تری وجوددارد.

معمولا افراد درخصوص کارکردن یا J-Link به مشکل برمیخورن که سوالات خودتون رو توی فروم Segger مطرح میکنند، همیشه مطرح‌کردن سوال همراه با قراردادن مستندات هست، مستنداتی مثل عکس از محیط نرم‌افزار یا لاگ عملکرد که خوب معمولا سریال دستگاه هم درون لاگ وجود داره و درون عکس و به‌سادگی میشه سریال را کپی‌کرد.

درس مهمی که از این هک یاد میگریم اینه که اطلاعات مهم رو در دسترس عموم قرار ندهیم

 

به‌عنوان‌نمونه اگر به این صفحه(فروم سایت Nordic) مراجعه‌کنید میبیند کاربر درخصوص عدم‌اتصال J-Link به آی‌سی سوال‌داشته و کل لاگ نرم‌افزار رو قرارداده که حاوی سریال هم هست.

عدم اتصال J-Link به آی‌سی
عدم اتصال J-Link به آی‌سی

 

البته باید سریال دستگاهی رو پیداکنید که با سخت‌افزار شما همخوانی داشته‌باشد، مثلا J-Link Pro نسخه 8!!!

خوب حالا که سریال رو دارم چکارش کنم؟

برای اینکه بتونید از سریال به‌دست‌اومده استفاده‌کنید‌، ابتدا لازمه‌که نرم‌افزار J-Zues رو که در ادامه لینک دانلودش رو قراردادیم دانلودکنید. نحوه‌ی کارکرد نرم‌افزار بسیارساده است.

نرم‌افزار J-Zues
نرم‌افزار J-Zues

 

در قسمت سریال؛ شماره سریال دلخواه خودتون رو وارد میکیند و بعد با فشردن کلید Generate یک فایل فریمور با سریال موردنظر ایجادخواهدشد.

دانلود نرم افزار j-Zeus

دانلود J-Zeus.7z

 

چطور از فریمور J-Link استفاده‌کنم؟

خوب واقعا سوال بجایی است‌، کار ساده‌ای است‌؛ تنها کافی‌است که این فریمور را بر‌روی سخت‌افزار خودتون پروگرام‌کنید؛ اگرهم نمی‌دونید چطور این‌کار رو انجام‌بدید‌؛ جای نگرانی نیست‌؛ منتظر مقاله بعدی باشید.

 

منبع: سیسوگ

برای این مقاله نظر بگذارید:

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید