LED چیست؟

0
66
LED چیست؟
LED چیست

فهرست مطالب

 

  1. LED چیست؟
  2. نماد LED در مدار
  3. یک مدار ساده با LED
  4. قطبیت LED
  5. کاربرد LED
  6. انواع LED

 

دیود انتشار‌دهنده نور (Light Emitting Diode) یا LED یک قطعه الکترونیکی است که در صورت عبور جریان الکتریکی روشن می‌شود.

 

دیود انتشار‌دهنده نور (Light Emitting Diode) یا LED یک قطعه الکترونیکی است که در صورت عبور جریان الکتریکی روشن می‌شود. ال ای دی‌ها همه‌جا وجود دارند. می‌توانید آنها را در اتومبیل‌ها، دوچرخه‌ها، چراغ‌های راهنمایی، روشنایی منزل، روشنایی محل‌کار، گوشی‌های همراه، تلویزیون‌ها و جاهای دیگر بیابید.

گاهی برای کارهای ساده همچون نشان دادن متصل بودن یا نبودن منبع تغذیه به مدار و همچنین کارکرد درست یا نادرست مدار استفاده می‌شود.

 

نماد LED در مدار

نماد LED در مدار
نماد LED در مدار

 

یک مدار ساده با LED

همانطور که در مقاله مقاومت چیست اشاره شد؛ برای استفاده از LED در مدار همیشه نیاز دارید که آن را به صورت سری با یک مقاومت، مانند شکل زیر، ببندید.

یک مدار ساده با LED

دلیل اینکه به مقاومت نیاز داریم این است که از سوخته شدن LED جلوگیری کنیم. یک LED معمولی، جریان بسیار کمی را می‌تواند تحمل کند. اگر از مقاومت برای کنترل جریان استفاده آن نکنیم، LED ما به سرعت نابود شده و از کار می‌افتد.

 

قطبیت LED

قطبش یا قطبیت نشان‌دهنده تقارن یک قطعه الکترونیکی است. یک دیود انتشار دهنده نور یا ال ای دی، متقارن نیست یا به عبارت دیگر فقط اجازه عبور جریان در یک جهت را می‌دهد. ( مثل دیودهای پیوند PN یا همان دوقطبی)

قطبیت LED

در یک LED، سر مثبت را آند و سر منفی را کاتد می‌نامند. برای اینکه LED به درستی کار کند، پتانسیل الکتریکی آند باید بیشتر از کاتد باشد تا جریان از سمت آند به سمت کاتد جاری شود.

اگر LED را برعکس ببندیم چه اتفاقی می‌افتد؟

خب، هیچ اتفاقی نمی‌افتد زیرا جریانی از LED عبور نمی‌کند. به راحتی می‌توانید سر آند یک LED را تشخیص دهید زیرا این سر همیشه لید بلندتری دارد.

اگر LED را برعکس ببندیم چه اتفاقی می‌افتد

کاربرد LED

می‌توانید چند LED را با هم ترکیب کرده و یک نمایشگر اعداد دیجیتالی (7-segment سون سگمنت) بسازید یا از ترکیب LED ها برای ایجاد دکور نوری بهره ببرید. اگر LED های کافی را در سطح یک شکل مستطیلی ترکیب کنید می‌توانید برای نشان دادن تصویر هم از آن استفاده کنید.

کاربرد LED
یک سون سگمنتِ ۴ بخشی

انواع LED

از بهترین ویژگی ال‌ای‌دی‌های مدرن، رنگ بندی متنوع آنهاست. قبلاً LED‌ها فقط قرمز یا شاید زرد و نارنجی بودند. رنگ ساطع شده از LED به نوع ماده‌ای که ال ای دی از آنها ساخته شده، بستگی دارد. بنابراین قرمز، برای مثال، با گالیوم آرسنید ساخته شده است. از آن زمان، دانشمندان با بسیاری از مواد دیگر آزمایش کردند و متوجه شدند که چگونه رنگ‌های دیگری مانند سبز و آبی و همچنین بنفش و سفید را بسازند.

انواع LED
ال ای دی‌ رنگی

LED ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند. عکس زیر ال ای دی 3، 5 و 10 میلی‌متری را نشان می‌دهد. اندازه “میلی متر” به قطر LED اشاره دارد. به عنوان مثال، اگر برای LED چشمک زن 5 میلی‌متری خود نیاز به سوراخ کردن در یک جعبه دارید، اندازه سوراخ باید 5 میلی متر باشد و برای ساخت آن به مته 5 میلی متری نیاز دارید. 5 میلی متر رایج‌ترین اندازه ال ای دی است.

LED
ال ای دی سبز ۳ میلی متری، قرمز ۵ میلی متری و سفید ۱۰ میلی متری

 

{  می‌توانید در بخش مفاهیم پایه الکترونیک سایت، درباره ال ای دی ها بیشتر بدانید   }

 

 

 

منبع:ردرونیک

 

مطلب قبلیدیود چیست؟
مطلب بعدیترانزیستور چیست؟

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید